Customer support:info@kulina.com

Kettle PLUS 1,6 l, with a whistle, Zwilling

Code: ZW40995001
Brand: ZWILLING
111 €
Sold out
The item has been sold out…

The ZWILLING® Plus whistle teapot in a nutshell:

Detailed information

Product detailed description

The ZWILLING® Plus whistle teapot in a nutshell:

  • Economical kettle for fast boiling water
  • Suitable for all heat sources, including induction
  • Eye-catching Italian design, very glossy surface
  • Made of polished 18/10 stainless steel
  • The SIGMA Classic sandwich bottom ensures fast water heating
  • A whistle to warn that the water has started to boil
  • Hygienic material, does not absorb tastes or odours
  • Indication of maximum possible filling
  • Dishwasher safe
  • Kettle capacity 1.6 litres

For a long time, teapots in our homes have only played a decorative role. Today they are back in fashion and we can admire their elegant shapes. In the case of the ZWILLING® Plus whistle teapot , it is not only the high-gloss surface that catches the eye, but also the classic design, enlivened by modern elements.

Since the kettle has to heat a large amount of water in a short time, a sufficiently wide bottom made of high quality material is essential. The designers at ZWILLING J. A. Henckels has therefore fitted it with the SIGMA Classic sandwich base, which is appreciated for its energy-saving cooking capability, whereby the energy supply can be reduced once the cookware is heated up, thus saving the environment.

The bottom of the SIGMA Classic consists of three layers. The inner layer of 18/10 stainless steel ensures easy care, is hygienic, scratch-resistant and does not absorb tastes or smells. The strong aluminium core accumulates heat, then distributes it quickly and evenly. A third layer of the highest quality magnetic chrome steel allows the kettle to be used in induction, and is also easy to maintain. The kettle is dishwasher safe.

Additional parameters

Category: Tea pots
Warranty: 2 years
Weight: 1.21 kg
Product type: Tea jug
Collection: ZWILLING Plus
K překladu: CZ AUTO
Margin: A
The item has been sold out…

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.