Santoku knife 1905 18 cm, F.Dick
Code: FDCK8194218KRelated products
Product detailed description
This traditional japanese knife has many uses when preparing seafood, meat, and vegetables. A special grind on the blade creates air pockets, which minimize food adhesion to the knife and allow for exceptionally fine cuts.
The exclusive 1905 design series combines traditional craftsmanship in a modern spirit with elements of historical design. In 1905 Friedr. Dick developed a series of chef's knives with solid joints to replace the rivets previously used. Since 1905, this unique design has been further developed using modern materials and manufacturing techniques. The blade is made of special German stainless steel XcrMoVMn. A unique, finely dispersed flexible material with a dynamically sharp blade has been produced using a challenging hardening technology.
Specifications:
- Traditional japanese knife
- Special cut
- From the 1905 series
- Rivets replaced by solid joints
- Special German high-grade steel
- Dynamic sharp blade
- Material: stainless steel, plastic
- Size: 18 cm
Additional parameters
| Category: | Stainless Steel Santoku Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.35 kg |
| EAN: | 4009215084955 |
| Color: | Black |
| Material: | Stainless steel |
| Size: | 18 cm |
| Blade length: | 18 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Japanese and Santoku knife |
| Collection: | F.DICK 1905 |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producer: | F.DICK |
| Margin-category: | B |
.png)