Vegetable knife CLASSIC WHITE 9 cm, Wüsthof
Code: WU1040200409Related products
Product detailed description
Small, universal knife with a thin blade and straight edge: this vegetable knife / larding knife is designed for chopping onions and herbs and is also useful for dicing, peeling, and garnishing fruits and vegetables. With its sharp pointed blade, this vegetable knife also functions as a larding knife.
Specifications:
- Natural balance thanks to head and fully forged handle
- Full finger protection for safer working
- Forged from a single piece of WÜSTHOF stainless steel
- Forged in Solingen, Germany
The blade:
- Material: chrome molybdenum vanadium steel (X50CrMoV15)
- Hardness: 58 Rockwell
- PEtec (Precision Edge Technology)
- Manual final polishing
- Grinding angle: 28°
Handle:
- Material: POM (synthetics)
- Three rivets: stainless steel
- Color: white
Specifications:
- Blade length: 9 cm
- Blade height: 2 cm
- Handle length: 10,1 cm
- Overall length: 19,1 cm
- Weight: 71 g
Additional parameters
| Category: | Paring knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.1 kg |
| EAN: | 4002293112084 |
| Color: | White |
| Material: | Stainless steel |
| Size: | 9 cm |
| Blade length: | 9 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Universal knife |
| Collection: | WÜSTHOF Classic White |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | WÜSTHOF |
| Margin-category: | B |
.png)