Customer support:info@kulina.com

Wok TWIN NOVA 32 cm, Zwilling

Code: ZW40109327
Brand: ZWILLING
208 €
In stock (3 pcs)

Wok pan Twin® Nova in brief:

Detailed information

Product detailed description

Wok pan Twin® Nova in brief:

  • Ideal for frying and deep-frying food
  • Glass lid with seal for energy-efficient cooking with little water
  • 3-layer SIGMA Clad material distributes heat to the edges of the pan
  • For all heat sources including induction
  • Heat resistant ergonomic stainless steel handles
  • Extremely resistant to high temperatures (up to 450 °C)
  • Scratch resistant, hygienic, does not absorb tastes or odours
  • Classic design with fine lines and matt finish
  • Dishwasher safe

The Wok pan Twin® Nova is made of 3-layer SIGMA Clad material, which guarantees fast and perfectly even heat distribution to the edges of the walls. The inner extra-thick aluminium core is encased in scratch-resistant 18/10 stainless steel while the outside is coated with a magnetic stainless steel layer to ensure induction use.

The short heating time of the pan and the quality heat-accumulating material guarantee energy-efficient and healthy frying with little or no fat. Rapid cooking also prevents the loss of vitamins.

Ergonomically shaped non-burning handles made of polished stainless steel ensure safe and comfortable handling. Thanks to its optimal dimensions, the glass lid is perfectly suited for energy-efficient cooking. Thanks to the transparent glass, you can check the food without having to lift the lid. The wok pan and lid are dishwasher safe.

Additional parameters

Category: Woks
Warranty: 2 years
Weight: 0.83 kg
Size: 32 cm
Product info: Suitable for induction cooker
Product type: WOK
Collection: ZWILLING TWIN® Nova
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: E

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.