Customer support:info@kulina.com

Kids cutlery set SAW, 4 pcs, Zwilling

Code: ZW7131210
Brand: ZWILLING
26,49 €
In stock (3 pcs)

The Zwilling children's cutlery set includes a knife, fork, spoon and spoon made of 18/10 stainless steel. Adapted for small children's hands. The cutlery is plain without pictures. The cutlery is dishwasher safe

Detailed information

Product detailed description

CZ_domycky 

DESCRIPTION

Children's cutlery Pila from Zwilling is made of 18/10 stainless steel , which is hygienic, corrosion and scratch resistant, does not absorb odours or tastes. The cutlery is adapted for easy holding and for small children's hands. Includes a dinner knife, fork, soup spoon and spoon, which are plain without pictures. The cutlery is dishwasher safe. Suitable for children from 3 years.

SPECIFICATIONS

Package contains:

1 x fork

1 x tablespoon

1 x dinner knife

1 x spoon

Material: stainless steel 18/10

Colour: silver

ADVANTAGES AND DISADVANTAGES

plus

The cutlery is made of high quality18/10 stainless steel which is corrosion and scratch resistant, hygienic, does not catch odours or tastes and is easy to clean.

Cutlery shape adapted for children's hands.

Dishwasher safe.

Cutlery is plain without pictures.

PRACTICAL ADVICE

Dishwasher safe: yes

Additional parameters

Category: kids cutlery
Warranty: 2 years
Weight: 0.32 kg
Pc. in a set: 4 pc.
Product type: Kids cutlery
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: D

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.