Customer support:info@kulina.com

Coffee glass SORRENTO, set of 2 pcs, 200 ml, Zwilling

Code: ZW39500076
Brand: ZWILLING
22,50 €
In stock (16 pcs)

Set includes 2x coffee glasses.

Detailed information

Product detailed description

The hand-blown Takrrento ZWILLING®glass was designed by renowned Italian designer Matteo Thune. The goal was not only aesthetics, but above all perfect functionality. The design of the glass has been thought out precisely to eliminate all the negatives we commonly encounter when drinking a hot drink.

 1. Hot glass / cup
 2. Fast cooling of coffee
 3. The ring the mug leaves on the furniture

Thanks to the double wall , you don't have to worry about getting burned and can comfortably pick up the jar immediately after you have prepared your coffee. The drink stays hot/cold longer as it is insulated from the surrounding environment. Thanks to the temperature balancing inside the container, the dreaded rings on furniture are not caused by condensation. There is no need for saucers, nor is there any need to worry about furniture.

The glasses catch the eye with their eye-catching design. The effect of a small glass inside a larger one is both playful and elegant. The contents you fill the jar with will always have an "airy" effect. Coffee, tea, dessert and appetizers become the centerpiece of your table in no time.

 • German engineering + Italian design
 • Hand-blown borosilicate glass / double wall
 • Thin but durable glass
 • Tolerates sudden temperature changes well
 • Hot drinks stay hot longer and cold drinks stay cold longer
 • Suitable for microwave oven
 • Dishwasher safe
 • Set contains 2 pieces of glasses
 • Also available in other sizes

Additional parameters

Category: Tea & coffee glasses
Warranty: 2 years
Weight: 0.39 kg
Material: Glass
Capacity: 0,2 l
Pc. in a set: 2 pc.
Product type: Glasses
Collection: ZWILLING Sorrento
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: D

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.