Customer support:info@kulina.com

Foil cutter SOMMELIER, Zwilling

Code: ZW39500047
Brand: ZWILLING
28 €
In stock (1 pcs)

The ZWILLING® Sommelier foil cutter helps to remove all protective foils of wine bottles. With the help of four cutting discs it cuts the film in one turn. Simply push slightly and turn with the included cutter. A real gem that should not be missing in your bar or wine shop.

Detailed information

Product detailed description

The ZWILLING® Sommelier foil cutter helps to remove all protective foils of wine bottles. With the help of four cutting discs it cuts the film in one turn. Simply push slightly and turn with the included cutter. A real gem that should not be missing in your bar or wine shop.

ZWILLING® Sommelier foil cutter in brief:

  • Easily cuts the wrapping foil
  • Adapts to different bottle sizes
  • Made of matt stainless steel 18/10
  • With four cutting discs

The new ZWILLING® Sommelier series of wine accessories offers wine lovers the perfect combination of fun and utility. Experience a tasting full of style and build your own ZWILLING® Sommelier series or add to your existing collection. The ZWILLING® Takmmelier wine accessories made of stainless steel are characterised by their refined, unique design and high functionality.

Additional parameters

Category: Bottle openers
Warranty: 2 years
Weight: 0.14 kg
Product type: Bar accessories
Collection: ZWILLING Sommelier
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: D

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.