Customer support:info@kulina.com

Manicure set TWINOX YAK, 5 pcs, Zwilling

Code: ZW98680004
Brand: ZWILLING
167 €
Sold out
The item has been sold out…

TWINOX® Yak Manicure includes:

 • 1x combined scissors, 9 cm
 • 1x oblique tweezers, 9 cm
 • 1x nail clippers, 6 cm
 • 1x sapphire nail file, 9 cm
 • 1x plastic nail cleaner, 9 cm
 • 1x leather zipped case, 6,5 x 10,8 cm

Detailed information

Product detailed description

The TWINOX® Yak manicure case with a practical zipper closure is made of black yak leather, which is very pleasant to the touch and at the same time indestructible.

TWINOX® Yak 5 pcs manicure in brief:

 • Excellent quality meeting also demanding requirements
 • Tools convenient and safe to use
 • Made of high quality corrosion resistant stainless steel
 • Attractive satin smooth surface
 • Long-lasting durability
 • Tools with ZWILLING logo
 • Case made of yak leather - with zipper

TWINOX® premium series tools from the German company ZWILLING J. A. Henckels represent a harmonious combination of top craftsmanship and the best corrosion-resistant stainless steel. You can also work with them in rooms and countries with higher humidity. The satin-matt surface of the instruments is very pleasant to the touch and thanks to the sophisticated design they are practical to use and beautiful to the eye.

In the comprehensive range of the TWINOX® series you will find nail and skin scissors, nail clippers, nail or skin nippers, hairdressing scissors, various types of tweezers and essential tools for manicures. TWINOX® is the best possible care for your hands. The ZWILLING brand is a worldwide synonym for quality and a guarantee of long product life.

Additional parameters

Category: Manicure accessories
Warranty: 2 years
Weight: 0.13 kg
Product type: Manicure
Collection: ZWILLING TWINOX®
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: D
The item has been sold out…

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.