Customer support:info@kulina.com

Wok ZWILLING PLUS 32 cm, non-stick, Zwilling

Code: ZW40992032
Brand: ZWILLING
210 €
In stock (2 pcs)

The ZWILLING® Wok pan contains:

  • 1x non-stick wok with handle
  • 1x glass pot lid

Detailed information

Product detailed description

ZWILLING® Plus Wok in brief:

  • Ceraforce® Ultra ceramic non-stick surface
  • Scratch-resistant, ideal for low-fat frying
  • Glass lid with seal for energy-efficient cooking with little water
  • 3-layer SIGMA Clad material distributes heat to the edges of the pan
  • For all heat sources including induction
  • Non-stick handle with stainless steel counterpart auxiliary handle
  • Modern design, clean lines, high gloss finish
  • Non-stick pans are not dishwasher safe

The ZWIL LING® Plus Wok is made of 3-layer SIGMA Clad material which guarantees fast and perfectly even heat distribution to the edges of the walls. The inner extra-thick aluminium core is encased in scratch-resistant 18/10 stainless steel while the outside is coated with a magnetic stainless steel layer to ensure induction use.

The short heating time of the pan and the quality heat-accumulating material guarantee energy-efficient and healthy frying with little or no fat. Rapid cooking also prevents the loss of vitamins.

The ergonomically shaped handle and the opposite non-stick handle made of polished stainless steel ensure safe and comfortable handling. The glass lid is perfectly suited for energy-saving cooking thanks to its optimal dimensions and silicone seal. Thanks to the transparent glass, you can check the food without having to lift the lid.

Additional parameters

Category: Woks
Warranty: 2 years
Weight: 3.87 kg
Size: 32 cm
Product info: Suitable for induction cooker
Product type: WOK
Collection: ZWILLING Plus
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: B

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.