Customer support:info@kulina.com

Pocket knife CLASSIC INOX, stainless steel, Zwilling

Code: ZW42450001
Sticker
Brand: ZWILLING
23 €
In stock (1 pcs)

The perfect gift for men and women!

Detailed information

Product detailed description

Nails often tend to break or snap at the least opportune moment. For such cases, it is good to be perfectly equipped. Introducing the unique ZWILLING® Classic Inox premium quality multifunction pocket knife. The multi-functional tool includes a knife, nail clippers, scissors and a file with tip for cleaning nails. The all stainless steel design is highly elegant. Practical ring and compact size allow the knife to be used as a key ring. The knife is made of high quality stainless steel, which can easily withstand even higher humidity.

With nail clippers it is recommended to cut about 1 mm from the beginning of the white nail, then clean with a nail file.

 • Practical, compact, multifunctional tool
 • Quality tool, comfortable and safe to use
 • Made of high quality corrosion resistant stainless steel
 • In an attractive design, with the ZWILLING brand logo
 • 4in1 - knife, scissors, nail file, nail clippers
 • Key ring
 • Long-lasting durability

  The ZWILLING® Classic Inox series contains everything you need for beauty care. The comprehensive range includes all the tools for everyday manicure needs made of high-quality polished stainless steel.

  jak vybrat nuz_1265x95

  Additional parameters

  Category: Pocket knives
  Warranty: 2 years
  Weight: 0.1 kg
  Material: Stainless steel
  Product type: Special purpose knives
  Collection: ZWILLING Classic Inox
  K překladu: CZ AUTO-PRO-title
  Margin: E

  Be the first who will post an article to this item!

  Do not fill out this field:

  ✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
  ✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
  Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
  Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

  104438

  Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

  Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.