Customer support:info@kulina.com

Colander 24 cm, Zwilling

Code: ZW39643024
Brand: ZWILLING
38,49 €
In stock (3 pcs)

The design colander/salad dripper from the German brand ZWILLING made of stainless steel is a practical kitchen aid. Thanks to the material used, you can use it as a colander, for example, for cooked pasta or as a drip tray for washed salad leaves.

Detailed information

Product detailed description

The design colander/salad dripper from the German brand ZWILLING made of stainless steel is a practical kitchen aid. Thanks to the material used, you can use it as a colander, for example, for cooked pasta or as a drip tray for washed salad leaves.

Its design is very attractive to look at and practical to use. When washing lettuce or straining, the water drains easily and quickly through the large holes on the sides and bottom. The colander has a practical flared rim moulded into the shape of the handles for a comfortable grip. Thanks to the material used, it does not accept odours or colours of prepared food and is easy to clean.

  • Made of stainless steel in a modern design
  • Large enough perforations for fast water drainage
  • Comfortable grip thanks to extended edges
  • Odour and taste neutral
  • Long service life
  • Stackable to save space
  • Dishwasher safe

Additional parameters

Category: Colanders, strainers & funnels
Warranty: 2 years
Weight: 0.5 kg
Size: 24 cm
Product type: Kitchen Utensils
Collection: ZWILLING TWIN® Pure steel
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: D

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.