Customer support:info@kulina.com

Knife block set PRO, 5 pcs, Zwilling

Code: ZW38448002
Brand: ZWILLING
348 €
Sold out
The item has been sold out…

The durable bamboo block contains 3 top knives from the Zwilling Pro series - a paring knife, a Santoku knife and a Chinese chef's knife. You will also appreciate the handy sharpening steel for regular sharpening of your knives.

Detailed information

Product detailed description

The durable bamboo block contains 3 top knives from the Zwilling Pro series - a paring knife, a Santoku knife and a Chinese chef's knife. You will also appreciate the handy sharpening steel for regular sharpening of your knives.

The knives are perfectly balanced, fit well in the hand and have a unique wedge-shaped blade for easy and safe slicing. The Pro Series also introduces an improved guard shape that not only serves to effectively protect the fingers, it also provides firm finger support and balances the entire knife to make using the knives more comfortable and, above all, safer. The tapered shape also means more control over the slicing action and allows for full knife sharpening. You will appreciate the now traditional knife design with full tang and 3 sturdy rivets.

Specifications:

 • Set of 3 knives and sharpening steel in wooden block
 • Ergonomic, non-slip synthetic handle
 • Special steel produced for ZWILLING J. A. Henckels
 • FRIODUR® blade, freeze hardened
 • SIGMAFORGE® knife - forged from one piece
 • Hardness approx. 57 HRC Rockwell scale
 • Manual sharpening and polishing
 • Laser blade control
 • Knives can be washed in the dishwasher - however, hand washing is recommended

Contents of the set:

 • Bamboo block for 3 knives and sharpening steel + place for scissors (not included)
 • Spiking knife, blade length 10 cm
 • Santoku knife, blade length 18 cm
 • Chinese chef's knife, blade length 18 cm
 • Aiming

 

Additional parameters

Category: Knife sets
Warranty: 2 years
Weight: 2.46 kg
Pc. in a set: 5 pc.
Product type: Knife set
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: E
The item has been sold out…

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.