Bread knife SWISS MODERN 22 cm, Victorinox
Code: VN6907022WGRelated products
Product detailed description
In addition to slicing bread, you can also use it for cutting dough or separating a cake from the baking sheet.
- Precision sharpened stainless steel blade
- The walnut handle is hard and has a beautiful texture
Swiss Modern series
Knife rangeVictorinox Swiss Modern offers not only impressive performance but also visual pleasure, taking your cooking to the next level. The knives are made of high-quality stainless steel, are highly resistant to wear and tear and the precision-ground blade makes it easy to cut even the smallest pieces. The luxurious-looking dark handle is made from select walnut wood, so it is very strong and has a beautiful texture. An attractive knife block from the same series ensures safe and stylish storage of Swiss Modern knives.
Additional parameters
| Category: | Bread knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.3 kg |
| EAN: | 7611160060846 |
| Size: | 22 cm |
| Blade length: | 22 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Special purpose knives |
| Collection: | Victorinox Swiss Modern |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | Victorinox |
| Margin-category: | B |
.png)