Chef's knife AJAX 1905, 22 cm, F.Dick
Code: FDCK8192222Related products
Product detailed description
The Ajax chef's knife will give you a passion for grilling and cooking like no other knife. The impressive, 22 cm long blade glides through meat like a knife through butter and doesn't stop even when encountering small bones. The rounded blade of the knife allows for rocking cuts, which will make chopping fish, meat, and herbs easier. The eyelet in the blade is used for hanging it.
The special Ajax chef's knife owes its name to a Greek hero from the Trojan Wars. During the development of the unique blade, a 100-year-old cleaver knife for butchers and meat traders was used as a model. The traditional shape together with modern design and first-class quality will win your favour: the special weight, selective sharpness and high-quality workmanship will impress you at the first cut.
The exclusive 1905 design series combines traditional craftsmanship in a modern spirit with elements of historical design. In 1905 Friedr. Dick developed a series of chef's knives with solid joints to replace the rivets previously used. Since 1905, this unique design has been further developed using modern materials and manufacturing techniques. The blade is made of special German stainless steel XcrMoVMn. A unique, finely dispersed flexible material with a dynamically sharp blade has been produced using a challenging hardening technology.
Specifications:
- Practical chopper-like knife
- Rounded blade
- From the 1905 series
- Rivets replaced by solid joints
- Special German high-grade steel
- Dynamic sharp blade
- Eyelet in blade for hanging
- Material: stainless steel, plastic
- Size: 22 cm
Additional parameters
| Category: | Cleaver knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.59 kg |
| EAN: | 4009215186482 |
| Color: | Black |
| Material: | Stainless steel |
| Size: | 22 cm |
| Blade length: | 22 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | F.DICK 1905 |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producer: | F.DICK |
| Margin-category: | B |
.png)