Chef's knife CHEF MANMOSU 23 cm, Dellinger
Code: DNGRSXLKH108Product detailed description
Robust, extremely sharp japanese knife GYUTO / Chef 230 mm Dellinger Manmosu Exclusive made of Damascus steel with an impressive design and the highest quality. The shiny, high-quality steel and the beautiful mammoth molar fossil make a perfect pair, and the end result is absolutely stunning. Each knife is hand-ground and with a hardness of around 60 HRC, it achieves extraordinary to extreme sharpness. The knife spine and blade taper to a point for versatile use of exceptional cutting power.
Slicing, slicing, cleaning meat, fruits and vegetables - nothing will be a problem for this unique Japanese-shaped knife. The GYUTO Samurai Chef's knife, thanks to its higher-set tip, is also suitable for rocking herbs, vegetables, and nuts. The long blade and western style handle give you the best control when cutting and slicing. Japanese craftsmanship, precision and new technologies make this damascus steel knife unique and inimitable.
It has an ultra sharp cutting core made of Japanese vg10 steel which is very well protected against corrosion. Japanese vg10 steel offers long-lasting sharpness at a hardness of R62 +/- 1 Rockwell. The core of Japanese vg10 steel is sandwiched between 66 layers of 2 stainless damascene steels (damascus steel), which provide exceptional durability and toughness. The perfectly balanced, precisely tapered Japanese-shaped blade with the shimmering ROSE damascus pattern minimizes friction during cutting and prevents the material from sticking to the blade. The damascus pattern resembling a garden and blooming roses ROSE is unique, unrepeatable, and will become a symbol of your individuality.
the Western-style ergonomic handle is made of natural wood Desert Iron Wood and is adorned with a rare mammoth tooth fossil. It is always neatly hand-polished, ergonomically shaped and designed for excellent hand control. The specially designed shape of the bolster is suitable for Asian knife grip. Knives from this series are more than suitable for guys with good hands!
Main advantages:
- Robust, very sharp and heavy japanese knife
- Cutting, slicing, cleaning meat, fruit and vegetables
- Damascus steel
- Ultra-sharp cutting core
- 66 layers of 2 stainless damascene steels
- Long lasting sharpness at R62 +/- 1 Rockwell hardness
- Perfectly balanced, precisely tapered Japanese blade
- The Damascene pattern of this knife is unique and unrepeatable
- Western style handle made of desert iron wood
- Decorated with a rare fossil of a mammoth tooth
- Ergonomically shaped
- Not suitable for dishwasher
Specifications:
- Handle length: 130 mm
- Blade length: 230 mm
- Overall length: 370 mm
- Weight: 270 g
- Material: damascus steel, desert iron wood, mammoth tooth fossil
Additional parameters
| Category: | Gyutoh Japanese Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 2 kg |
| EAN: | 8594195887635 |
| Color: | Brown |
| Material: | Damascus steel |
| Size: | 37 cm |
| Blade length: | 23 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | Dellinger MANMOSU |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producer: | Dellinger |
| Margin-category: | B |
.png)