Chef's knife DAMASCUS Samura 20 cm
Code: SMRSNDSNProduct detailed description
Samura knives are made from the finest Japanese and Swedish steel, hardened to 58 - 61 HRC. The blades have a Japanese shape and a gentle taper from the tip, which gives them fantastic cutting performance. Samura knives are sharpened at an angle of 17 degrees. This is more than Japanese knives, but less than European knives. For the handles, the best modern materials are used: Micarta, G10, stabilized wood, soft-touch plastic, Kraton, and composites.
Chef's knife made from highly durable Damascus steel is an essential accessory in every kitchen. With this knife you can chop cabbage, vegetables, meat or fish in much less time and with much more comfort. Thanks to the wide blade and long edge that tapers at the tip, this chef's knife is ideal for chopping large quantities of food, effortlessly. The 61 HRC hardness of the steel allows you to handle even really hard foods, and the metal backrest on the handle of this knife prevents hand contact with food.
The main advantages of Samura knives:
- made of the best Japanese and Swedish steel, hardened to 58 - 61 HRC
- fantastic cutting performance thanks to the Japanese blade shape and fine taper from the tip
- sharpening angle of 17 degrees (i.e. more than Japanese knives, but less than European knives)
- handles made from the best modern materials: Micarta, G10, stabilized wood, soft-touch plastic, Kraton, and composites
Specifications:
- Overall length: 33,7 cm
- Blade length: 20 cm
- Weight: 238 g
- Blade material: damascus steel
- Handle material: G-10
- Hand washing is recommended
Additional parameters
| Category: | Damascus Steel Chef Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 1 kg |
| EAN: | 4751029321077 |
| Color: | Black |
| Material: | Damascus steel |
| Size: | 20 cm |
| Blade length: | 20 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | Samura Damascus |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producer: | SAMURA |
| Margin-category: | B |
.png)