Chef's knife CRAFTER 20 cm, Wüsthof
Code: WU378120Related products
Product detailed description
The all-purpose chef's knife with a 20 cm blade length will perfectly help you slice, cut, chop, or crush all types of food. Thanks to the new wide blade, it cuts through food safely and easily. The Asian half bolster allows for sharpening of the entire blade and reduces the knife's weight for comfortable handling.
- overall length: 32,8 cm
- blade length: 20 cm
- blade height: 4,7 cm
- weight: 189 g
Crafter series
- Inspired by traditional artists and craftsmen
- Designed for modern cooks
- Combines classic design, robust materials, comfort and safety
- Handles are made of solid smoked oak - water resistant
- Marked with the Wüsthof logo and fitted with three rivets
- Hand protection at the end of the handle
- Reduced knife weight due to thin head shape
- Blades forged from one piece of high carbon stainless steel
- Long life, precise cutting, no corrosion and no stains
- Perfect stability and balance
- Long-lasting extreme sharpness thanks to PEtec technology - WÜSTHOF Precision Edge Technology
- Non dishwasher safe - hand wash only
The special WÜSTHOF knife grinding process called PEtec (Precision Edge Technology) ensures an ideal blade angle. It is a top-class technology where knives are sharpened by robots that are controlled and monitored by computers. The advantage of this process is the precise geometry along the entire length of the blade, the remarkable and extremely high initial cutting performance of the knife comparable to a razor sharp blade and last but not least the long life of the blade.
WÜSTHOF Knife Sharpening
Every knife needs to be sharpened from time to time, as it becomes dull after prolonged use. Chromed steelsare used to maintain and refresh the blade , for sharpening knives we recommend whetstones WÜSTHOF. For the less experienced, we also offer grinders with easier operation. Simply run the blade gently through the grinding groove a few times and the blade will be restored.
Ed. Wüsthof Dreizackwerk KG company was founded in Solingen as early as 1814 and during its 200 years of existence, seven generations of the Wüsthof family have been in charge. It boasts some of the most advanced, highly automated manufacturing processes in the world. For example, in the production of knives in nearly 40 steps, it uses 100 robots.
Knives from the WÜSTHOF brand are now sold in over 80 countries worldwide. The use of high-end materials and modern computer-controlled technologies make them convenient to use and prepare food. A culinary delight in itself.
Additional parameters
| Category: | Stainless Steel Chef Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.34 kg |
| EAN: | 4002293100463 |
| Size: | 20 cm |
| Blade length: | 20 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | WÜSTHOF Crafter |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producer: | WÜSTHOF |
| Margin-category: | B |
.png)