Japanese bread knife BREAD SAMURAI 19,5 cm, Dellinger
Code: DNGRSXLKHP8BProduct detailed description
An exceptionally sharp japanese knife for bread and pastries BREAD 8“ Dellinger Samurai (blade length 195 mm) made of damascus steel with an impressive design and the highest quality. This japanese knife has a long and sufficiently strong blade, which is ideal for slicing bread and pastries. The serrated blade easily penetrates the crispy crust of bread and all baked goods. This damascus knife is indispensable in every kitchen and bakery. Large bread, soft bread, large melons and pastries will no longer be a problem. The long blade and western style handle give you the best control when cutting and slicing. Japanese craftsmanship, precision and new technologies make this Damascene steel knife unique and inimitable.
It has an ultra-sharp cutting core made of Japanese vg10 steel, which is very well protected against corrosion. Japanese vg10 steel offers long-lasting sharpness at a hardness of R62 +/- 1 Rockwell. The core of Japanese vg10 steel is sandwiched between 66 layers of 2 stainless damascus steels (damascus steel), which provide exceptional durability and toughness. A perfectly balanced, precisely tapered Japanese-shaped blade with a shimmering Tiny Wave damascus pattern minimizes friction during cutting and prevents the sliced material from sticking to the blade. The damascus pattern, reminiscent of a stormy sea, is unique, unrepeatable, and will become a symbol of your individuality.
The western style handle is made of G-10 material and is decorated with a central mosaic rivet with the samurai emblem. It is always neatly hand-polished, ergonomically shaped and designed for excellent hand control. The specially designed shape of the bolster is suitable for Asian knife grip. Triple riveting ensures perfect strength, stability and connection of the damascus blade to the handle. The G-10 material is waterproof and completely odourless. You can be sure that this material will not corrode, oxidise or become softer and more brittle overtime. This material requires virtually no maintenance, unlike traditional materials such as wood.
Main advantages:
- Very sharp japanese knife for slicing pastries
- Long and blade which is strong enough
- The serrated blade penetrates crispy bread crusts very easily
- Damascus steel
- Ultra-sharp cutting core
- 66 layers of 2 stainless damascene steels
- Long lasting sharpness at R62 +/- 1 Rockwell hardness
- Perfectly balanced, precisely tapered Japanese blade
- The Damascene pattern of this knife is unique and unrepeatable
- Western style handle in G-10 material
- Decorated with central mosaic rivet with samurai emblem
- Ergonomically shaped
- Requires practically no maintenance
- Not suitable for dishwasher
Specifications:
- Handle length: 115 mm
- Blade length: 195 mm
- Overall length: 325 mm
- Weight: 240 g
- Material: damascus steel, G-10
Additional parameters
| Category: | Specialty Japanese Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.63 kg |
| EAN: | 8594195885303 |
| Color: | Black |
| Material: | Damascus steel |
| Size: | 20 cm |
| Blade length: | 20 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Japanese knife |
| Collection: | Dellinger Samurai |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | Dellinger |
| Margin-category: | B |
.png)