Japanese knife GOURMET 17 cm, Wüsthof
Code: WU1035046017Related products
Product detailed description
A versatile santoku knife for Asian cuisine, suitable for cutting fish, meat, and vegetables. It is equipped with oval grooves on the sides of the blade to prevent sticking of sliced food. The knife is part of the Gourmet series, in which you can find unforged knives sharpened with special technology guaranteeing extreme knife sharpness. The moulded handles are made of synthetic and there is no gap between the handle and the steel for hygiene reasons, the connection is riveted. The knives are perfectly balanced and fit comfortably in the hand.
Specifications:
- Practical multi-purpose knife not only for Asian cuisine
- Oval grooves on the sides of the blade
- Gourmet range
- Unforged knife
- Grinded with special technology for maximum sharpness
- Ergonomically shaped synthetic handle
- The blade is seamlessly connected to the handle and is riveted
- Fits perfectly in the hand
- Optimally balanced
- Dishwasher safe
- Blade length: 17 cm
Additional parameters
| Category: | Stainless Steel Santoku Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.13 kg |
| EAN: | 4002293105925 |
| Color: | Black |
| Material: | Stainless steel |
| Size: | 17 cm |
| Blade length: | 17 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Features: | Dishwasher safe |
| Product type: | Japanese and Santoku knife |
| Collection: | WÜSTHOF Gourmet |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | WÜSTHOF |
| Margin-category: | B |
| yesspend: | yesspend_knl, yesspend_kbe, yesspend_kfr |
.png)