Ham knife CLASSIC 23 cm, white, Wüsthof
Code: WU1040200823Related products
Product detailed description
the Ham knife gets its name from its sharpness and the shape of the blade, which is designed to slice very thin slices of hard ingredients, especially ham. Thanks to these properties, this knife is ideal for fruit, vegetables, and meat, as well as for trimming roasts. The hollow cut on the blade prevents thin and soft slices from sticking to the blade.
Specifications:
- Natural balance thanks to head and fully forged handle
- Full finger protection for safer working
- Forged from a single piece of WÜSTHOF stainless steel
- Forged in Solingen, Germany
The blade:
- Material: chrome molybdenum vanadium steel (X50CrMoV15)
- Hardness: 58 Rockwell
- PEtec (Precision Edge Technology)
- Manual final polishing
- Grinding angle: 28°
Handle:
- Material: POM (synthetics)
- Three rivets: stainless steel
- Color: white
Specifications:
- Blade length: 23 cm
- Blade height: 3,1 cm
- Handle length: 12,6 cm
- Overall length: 35,6 cm
- Weight: 171 g
Additional parameters
| Category: | Ham and Sausage Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.18 kg |
| EAN: | 4002293112220 |
| Color: | White |
| Material: | Stainless steel |
| Size: | 23 cm |
| Blade length: | 23 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Special purpose knives |
| Collection: | WÜSTHOF Classic White |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | WÜSTHOF |
| Margin-category: | B |
.png)