Santoku knife SWISS MODERN 17 cm, with oval grooves, black, Victorinox
Code: VN6905317KBRelated products
Product detailed description
The knife is designed primarily for the preparation of Asian dishes, it is suitable for the preparation of meat, fish and vegetables. The oval-shaped cutouts on both sides of the knife trap air during cutting, so that pieces of meat and other ingredients do not stick to the knife.
- Precision sharpened stainless steel blade
- Cutouts allow cutting without food sticking to the knife
- Handle made of high quality plastic
Swiss Modern series
The Victorinox Swiss Modern knife series offers impressive performance, with knives made from high-quality stainless steel, high wear resistance, and a precisely sharpened blade that allows for easy cutting of even the smallest pieces.
Additional parameters
| Category: | Stainless Steel Santoku Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.1 kg |
| EAN: | 7611160092472 |
| Color: | Black |
| Size: | 17 cm |
| Blade length: | 17 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Japanese and Santoku knife |
| Collection: | Victorinox Swiss Modern |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | Victorinox |
| Margin-category: | B |
.png)