Chef's knife SWISS MODERN 20 cm, Victorinox
Code: VN6901020GRelated products
Product detailed description
The knife's construction allows for comfortable resting of the blade on the knuckles of the hand holding the material being cut, making it a highly universal knife for everyday use.
- Precision sharpened stainless steel blade
- The walnut handle is hard and has a beautiful texture
Swiss Modern series
Knife rangeVictorinox Swiss Modern offers not only impressive performance but also visual pleasure, taking your cooking to the next level. The knives are made of high-quality stainless steel, are highly resistant to wear and tear and the precision-ground blade makes it easy to cut even the smallest pieces. The luxurious-looking dark handle is made from select walnut wood, so it is very strong and has a beautiful texture. An attractive knife block from the same series ensures safe and stylish storage of Swiss Modern knives.
Additional parameters
| Category: | Stainless Steel Chef Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.5 kg |
| EAN: | 7611160063830 |
| Color: | Brown |
| Size: | 20 cm |
| Blade length: | 20 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | Victorinox Swiss Modern |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | C |
| Producer: | Victorinox |
| Margin-category: | B |
.png)