Customer support:info@kulina.com

Tailoring scissors 26 cm SUPERFECTION Classic ZWILLING

Code: ZW41900261
Brand: ZWILLING
56,90 €
In stock (1 pcs)

The ZWILLING SUPERFECTION Classic tailoring scissors are made of special steel manufactured according to the requirements of ZWILLING J. A. Henckels and fitted with an unbreakable, fibreglass-reinforced, synthetic handle in black. The precision centre screw allows perfect closing and easy sharpening of the blade.

Detailed information

Product detailed description

The ZWILLING SUPERFECTION Classic tailoring scissors are made of special steel manufactured according to the requirements of ZWILLING J. A. Henckels and fitted with an unbreakable, fibreglass-reinforced, synthetic handle in black. The precision centre screw allows perfect closing and easy sharpening of the blade.

The SUPERFECTION Classic scissors with their elegant design are designed for easy and precise cutting. Thanks to the ergonomic handle and the high-quality workmanship of the scissors, you can cut paper or textiles comfortably and easily.

SUPERFECTION Classic tailoring scissors in brief:

  • Effortlessly cut paper or textiles
  • Elegant curves, perfect finish
  • Ergonomic handle made of synthetic, reinforced with glass fibre
  • Made of special steel according to the requirements of ZWILLING J. A. Henckels
  • Long-lasting durability
  • Gold-plated centre screw with embossed ZWILLING logo

Additional parameters

Category: Gardening scissors
Weight: 0.24 kg
Size: 26 cm
Product type: Home accessories
Collection: ZWILLING SUPERFECTION Classic
K překladu: CZ AUTO
Margin: E

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.