Customer support:info@kulina.com

Waiter's corkscrew SOMMELIER, Zwilling

Code: ZW39500049
Brand: ZWILLING
50,99 €
In stock (2 pcs)

Waiter's corkscrew with knife ZWILLING® Sommelier from German company ZWILLING J. A. Henckels is the right choice for its elegant, ergonomic and fully functional design. Its compact shape hides three functions at once: a corkscrew, a crown cap opener and a foil cutter.

Detailed information

Product detailed description

Waiter's corkscrew with knife ZWILLING® Sommelier from German company ZWILLING J. A. Henckels is the right choice for its elegant, ergonomic and fully functional design. Its compact shape hides three functions at once: a corkscrew, a crown cap opener and a foil cutter.

Waiter's corkscrew with knife ZWILLING® Sommelier in brief:

  • Integrated crown cap opener, corkscrew and knife
  • For cutting foil, removing cork or as a bottle opener
  • The corkscrew is coated with a non-stick layer
  • Made of matt stainless steel 18/10
  • A quality product with a long service life

The new ZWILLING® Sommelier series of wine accessories offers wine lovers the perfect combination of fun and utility. Experience a tasting full of style and build your own ZWILLING® Sommelier series or add to your existing collection. Wine accessories made of stainless steel are characterized by their refined, unique design and high functionality.

Additional parameters

Category: corkscrews
Warranty: 2 years
Weight: 0.22 kg
Product type: Bar accessories
Collection: ZWILLING Sommelier
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: D

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.