Customer support:info@kulina.com

Wok ZWILLING PLUS 32 cm, Zwilling

Code: ZW40992332
Brand: ZWILLING
168 €
In stock (3 pcs)

The ZWILLING® Wok pan contains:

 • 1x Wok pan
 • 1x glass pot lid
 • 1x steel grate

Detailed information

Product detailed description

ZWILLING® Plus Wok in brief:

 • Ideal for frying and deep-frying food
 • Stainless steel grid for storing fried food
 • Glass lid with seal for energy-efficient cooking with little water
 • 3-layer SIGMA Clad material distributes heat to the edges of the pan
 • For all heat sources including induction
 • Heat resistant ergonomic stainless steel handles
 • Extremely resistant to high temperatures (up to 450 °C)
 • Scratch resistant, hygienic, does not absorb tastes or odours
 • Modern design, clean lines, high gloss finish
 • Dishwasher safe

The ZWIL LING® Plus Wok is made of 3-layer SIGMA Clad material which guarantees fast and perfectly even heat distribution to the edges of the walls. The inner extra-thick aluminium core is encased in scratch-resistant 18/10 stainless steel while the outside is coated with a magnetic stainless steel layer to ensure induction use.

The short heating time of the pan and the quality heat-accumulating material guarantee energy-efficient and healthy frying with little or no fat. Rapid cooking also prevents the loss of vitamins.

Ergonomically shaped heat resistant handles made of polished stainless steel ensure safe and comfortable handling. The glass lid is perfectly suited for energy-efficient cooking thanks to its optimal dimensions and silicone seal. Thanks to the transparent glass, you can check the food without having to lift the lid. The Wok pan with lid and stainless steel grate can be washed in the dishwasher.

Additional parameters

Category: Woks
Warranty: 2 years
Weight: 3.64 kg
Size: 32 cm
Product info: Suitable for induction cooker
Product type: WOK
Collection: ZWILLING Plus
K překladu: CZ AUTO-PRO-title
Margin: D

Be the first who will post an article to this item!

Do not fill out this field:

✓ Naprostá špička mezi výrobci kuchyňských produktů
✓ Dlouholetá historie, moderní technologie výroby a inovace 
Kalení oceli mrazem - technika FRIODUR® - zvyšuje tvrdost a odolnost čepelí
Nože, příbory, nerezové nádobí, manikúry apod.

104438

Solingenská značka ZWILLING se za svou 300letou historii vyšvihla mezi špičku výrobců kuchyňského sortimentu. V její nabídce najdete kvalitní kované nože a nůžky, elegantní nerezové nádobí, pomocníky do kuchyně či krásné manikúry. Dlouholetý úspěch značky ZWILLING tkví především v používání kvalitních materiálů a moderních technologií výroby, které jdou ruku v ruce s kvalitním řemeslným zpracováním.

Německá společnost ZWILLING J. A. Henckels je jednou z nejstarších značek na světě. Od roku 1731 až do dnešních dnů vyrábí produkty vysoké kvality, s vynikající kvalitou zpracování a ze špičkových materiálů. Mezinárodní úspěch značky se zakládá na neustálých inovacích, kvalitě používané oceli a spojení tradice s novými technologiemi. Historickým milníkem firmy, jejíž mistrovství spočívá především ve výrobě nožů, byl objev metody tvrzení oceli mrazem. Ta zásadně zvyšuje tvrdost, houževnatost a odolnost proti korozi. Svůj vynález firma nechala patentovat pod ochrannou známkou FRIODUR®. Dnes jsou výrobky společnosti ZWILLING J. A. Henckels prodávány ve více než 100 zemích po celém světě a její sortiment obsahuje nože rozličných velikostí a tvarů, příbory, nerezové nádobí, pánve, kuchyňské náčiní, nůžky a manikúry. Nesmí chybět ani příslušenství k nožům jako bloky a magnetické lišty na nože, brousky a ocílky či nezbytná prkénka na krájení.