Chef's knife DAMASCUS 67 20,8 cm, Samura
Code: SMRSND67KNESProduct detailed description
Samura knives are made from the finest Japanese and Swedish steel, hardened to 58 - 61 HRC. The blades have a Japanese shape and a gentle taper from the tip, which gives them fantastic cutting performance. Samura knives are sharpened at an angle of 17 degrees. This is more than Japanese knives, but less than European knives. For the handles, the best modern materials are used: Micarta, G10, stabilized wood, soft-touch plastic, Kraton, and composites.
This chef's knife features a heavy handle, a wide and long blade with a central tip. It's easy to chop cabbage, vegetables and herbs, and just as easy to chop meat, fish and poultry. This chef's knife is an essential part of every chef's equipment. Samura Damascus 67 is the pinnacle of Japanese minimalism. It is the most beautiful of the series, the knives are thin and have a sharp blade and an ergonomic oval handle.
The main advantages of Samura knives:
- made of the best Japanese and Swedish steel, hardened to 58 - 61 HRC
- fantastic cutting performance thanks to the Japanese blade shape and fine taper from the tip
- sharpening angle of 17 degrees (i.e. more than Japanese knives, but less than European knives)
- handles made from the best modern materials: Micarta, G10, stabilized wood, soft-touch plastic, Kraton, and composites
Specifications:
- Overall length: 33 cm
- Blade length: 20,8 cm
- Weight: 195 g
- Blade material: damascus steel
- Handle material: Micarta
- Hand washing is recommended
Additional parameters
| Category: | Damascus Steel Chef Knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 1 kg |
| EAN: | 4751029322456 |
| Color: | Black |
| Material: | Damascus steel |
| Size: | 21 cm |
| Blade length: | 21 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | Samura Damascus 67 |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | SAMURA |
| Margin-category: | B |
.png)